IEEE Cluster 2023

IEEE Cluster 2023

Committees Cluster 2023

Organizing Committee

General Co-Chairs

Scott Pakin, Los Alamos National Lab, USA
Antonio J. Peña, Barcelona Supercomputing Center (BSC), Spain

Local Arrangements Chair

Jay Lofstead, Sandia National Laboratories, USA

Finance Chair

Guillaume Pallez, INRIA, France

Proceedings Chair

Pavan Balaji, Meta, Inc., USA

Web Co-Chairs

Hariharan Deverajan, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
Hatem Elshazly, Barcelona Supercomputing Center (BSC), Spain

Student Program Co-Chairs

Rocío Carratalá, Universidad de Valladolid, Spain
Karly Harrod, University of Notre Dame, USA

Student Funding Liaison

Abhinav Bhatele, University of Meryland, USA

Sponsors Chair

Nick Brown, Edinburgh Parallel Computing Centre, UK

Publicity Co-Chairs

Pedro Valero-Lara, Oak Ridge National Laboratory, USA
Rio Yokota, Tokyo Institute of Technology, Japan

Technical Committee

Program Co-Chairs

Sunita Chandrasekaran, University of Delaware, USA
Frank Mueller, North Carolina State University, USA

Workshops Co-Chairs

Hatem Ltaief, King Abdullah University of Science & Technology (KAUST), KSA
Ulrike Meier Yang, Lawrence Livermore National Laboratory, USA

Posters Chair

Ahmad Afsahi, Queen's University, Canda

Technical Papers Committee

Area 1: Applications, Algorithms, and Libraries

Chair: Alba Melo, University of Brasilia
Chair: Tanzima Islam, Texas State University

  • Ayesha Afzal, Friedrich-Alexander University Erlangen Nürnberg, Erlangen National High Performance Computing Center
  • Aleteia Araujo, University of Brasilia
  • Shaikh Arifuzzaman, University of Nevada, Las Vegas
  • Cristiana Bentes, Rio de Janeiro State University
  • Gianfranco Bilardi, University of Padova
  • Jesús Carretero, University of Carlos III of Madrid
  • Marc Casas, Barcelona Supercomputing Center
  • Ines Dutra, University of Porto
  • Diana Goehringer, Technische Universitat Dresden
  • Alfredo Goldman, The University of São Paulo
  • Bilel Hadri, KAUST Supercomputing Lab
  • Khaled Hamidouche, AMD
  • Jeff Hammond, NVIDIA
  • Ananth Kalyanaraman, Washington State University
  • Tahsin Kurc, Stony Brook University
  • Laurent Lefevre, INRIA, LIP Laboratory, ENS Lyon, University of Lyon
  • Emilio Luque, University Autonoma of Barcelona
  • Shirley Moore, University of Texas El Paso
  • Jose Moreira, IBM
  • Onur Mutlu, ETH Zurich
  • Kengo Nakajima, University of Tokyo, RIKEN R-CCS
  • Tapasya Patki, Lawrence Livermore National Laboratory
  • Bertil Schmidth, Johannes Gutenberg University of Mainz
  • Sameer Shende, University of Oregon - ParaTools, Inc.
  • Samuel Thibault, University of Bordeaux (LaBRI), LaBRI - INRIA
  • Denis Trystram, Grenoble INP
  • Leonid Yavits, Bar Ilan University
  • Luciana Arantes, Sorbonne University
  • Rafael Ferreira da Silva, Oak Ridge National Laboratory
  • Miquel Pericàs, Chalmers University of Technology
  • Srinivasan Ramesh, NVIDIA
  • Anne-Cecile Orgerie, French National Centre for Scientific Research (CNRS)

Area 2: Architecture, Networks/Communications, and Management

Chair: Zhiling Lan, Illinois Institute of Technology
Chair: Guido Juckeland, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR)

  • Tyler Allen, UNC Charlotte
  • Kevin A. Brown, Argonne National Laboratory
  • James Dinan, NVIDIA
  • Nan Ding, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Saber Feki, KAUST
  • Tong Geng, University of Rochester
  • Giulia Guidi, Cornell University, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Clay Hughes, Sandia National Laboratories
  • Mariam Kiran, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Veronica G. Melesse Vergara, Oak Ridge National Laboratory
  • George Michelogiannakis, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Lena Oden, FernUniversität in Hagen, Forschungzentrum Jülich
  • Apan Qasem, Texas State University
  • Whit Schonbein, Sandia National Laboratories
  • Antonino Tumeo, Pacific Northwest National Laboratory
  • Keith Underwood, HPE
  • Rujia Wang, Illinois Institute of Technology
  • Thomas Warschko, Atos
  • Xin Yuan, Florida State University
  • Jidong Zhai, Tsinghua University

Area 3: Programming and System Software

Chair: Suren Byna, Ohio State University
Chair: Xu Liu, North Carolina State University

  • Marco Aldinucci, University of Torino
  • Hartwig Anzt, Karlsruhe Institute of Technology, University of Tennessee
  • Michela Becchi, North Carolina State University
  • Jean Luca Bez, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • David Boehme, Lawrence Livermore National Laboratory
  • Ali R. Butt, Virginia Tech
  • Milind Chabbi, Uber Technologies
  • Rong Ge, Clemson University
  • Anna Giannakou, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Shadi Ibrahim, INRIA
  • Jung-Eun Kim, North Carolina State University
  • Dongyoon Lee, Stony Brook University
  • Jiajia Li, College of William and Mary
  • Preeti Malakar, IIT Kanpur
  • Swaroop Pophale, Oak Ridge National Laboratory
  • Probir Roy, University of Michigan
  • Tong Shu, University of North Texas
  • Pengfei Su, University of California, Merced
  • Hari Subramoni, The Ohio State University
  • Houjun Tang, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Dingwen Tao, Indiana University
  • Massimo Torquati, University of Pisa
  • Lipeng Wan, Georgia State University
  • Wenwen Wang, The University of Georgia
  • Justin Wozniak, Argonne National Laboratory
  • Yonghong Yan, University of North Carolina at Charlotte
  • Hailong Yang, Beihang University
  • Jianfeng Zhan, Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences
  • Youngjae Kim, Sogang University

Area 4: Data, Storage, and Visualization

Chair: Kento Sato, RIKEN R-CCS
Chair: Dong Li, University of California, Merced

  • Gabriel Antoniu, INRIA
  • Ali Anwar, The University of Minnesota, Twin Cities
  • Julien Bigot, Commissariat à l'Énergie atomique et aux Énergies alternatives
  • Silvina Caino-Lores, University of Tennessee-Knoxville
  • Jesús Carretero, University Carlos III of Madrid
  • Yue Cheng, The University of Virginia
  • Steven W. D. Chien, University of Edinburgh
  • Hariharan Devarajan, Lawrence Livermore National Laboratory
  • Sheng Di, Argonne National Laboratory
  • Wenqian Dong, Florida Internatinal University
  • Moshe Gabel, York University
  • Elsa Gonsiorowski, Lawrence Livermore National Laboratory
  • Luanzheng Guo, Pacific Northwest National Laboratory
  • Hideyuki Kawashima, Faculty of Environment and Information Studies, Keio University
  • Ignacio Laguna, Lawerence Livermore National Laboratory
  • Michael Lang, Los Alamos National Laboratory, NNSA
  • Johann Lombardi, INTEL
  • Neda Maleki, Linnaeus University
  • Diana Moise, HPE
  • Sarah Neuwirth, Goethe-University Frankfurt, Jülich Supercomputing Centre
  • Bogdan Nicolae, Argonne National Laboratory
  • M. Mustafa Rafique, Rochester Institute of Technology
  • Jie Ren, College of William and Mary
  • Keichi Takahashi, Tohoku University
  • Osamu Tatebe, University of Tsukuba
  • François Tessier, INRIA
  • Bing Xie, Oak Ridge National Laboratory
  • Haiying Xu, University Corporation for Atmospheric Research
  • Weikuan Yu, Florida State University
  • Guangyan Zhang, Tsinghua University
  • Qing Zheng, Los Alamos National Laboratory, New Mexico Consortium
  • Amelie Chi Zhou, Shenzhen University